Kobieta idealna (JiNn) 4.2/5 (10)

Źródło: Pixabay

Wszystkim idealnym kobietom…

Pewnie w to nie uwierzycie, ale jestem po trzydziestce i jeszcze nigdy się nie zakochałem. Mówią, że na każdego kiedyś przyjdzie czas, ale mówią również, że miłość jest ślepa. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy skazani na temidzką tułaczkę przez uschnięty las złudzeń. Doświadczenie i zdrowy rozsądek może uczynić nas widzącymi. Jako że doświadczeniem nie grzeszę, udałem się od razu do Marka Maliny, mojego kumpla z podstawówki, który widzącym stał się już dawno. Marek teraz krzepi serca takich jak ja, prowadząc własne biuro kojarzenia par, pod chwytliwym hasłem “zdejmuję klapki z oczu”. Ma nawet ładną sekretarkę – panią Barbarę, którą – jak mnie zdążył wtajemniczyć – wbrew powszechnym trendom szanuje bardzo i wykorzystuje jedynie w celach ściśle służbowych. Mój nieoceniony przyjaciel postanowił mi pomóc. Zwierzyłem się, że w życiu zawodowym odniosłem sukces. Postawiłem na prywatny sektor obuwniczy, a to okazało się strzałem w dziesiątkę. Firma się rozwinęła, a ja w końcu zatrudniłem menadżera i mogłem odetchnąć. Czas wolny postanowiłem spędzić pod dyktando marzeń. Podróże, domek w górach, jazda konna. Ku swojemu zdumieniu zauważyłem, że gdy przestaje brakować czasu, wcale nie jest się bardziej szczęśliwym. Wszystko wskazywało na to, że do pełni szczęścia zabrakło mi kogoś, z kim mógłbym je dzielić. Nie jest jednak łatwo wybrać osobę, której chciałoby się powierzyć połowę własnego szczęścia. Różne rzeczy chodzą po ludziach. Marek, celem zbadania moich potrzeb, przygotował odpowiedni komplet ankiet. Po krótkiej rozmowie już wiedział, że nie będzie łatwo. Nie miałem pojęcia, czego chcę i kogo szukam. Z wielkim trudem wyobrażałem sobie siebie w związku – zakochanego, zamroczonego miłością. Ankiety miały mu pomóc odnaleźć osobę, od której mógłbym się tego wszystkiego nauczyć. Najpierw jednak z niedowierzaniem kręcił głową, słysząc, że zakochanie się jest mi równie obce, co zabicie człowieka.

– Hmmm… – wydawał z siebie nic nie przesądzające odgłosy i milczał, obserwując mnie uważnie.

Później odpowiedziałem na sto pytań przygotowanej dla mnie ankiety. Marek otworzył wyniki i studiował przez chwilę ekran, a na jego okularach odbijały się rzędy świecących znaków. Przez chwilę pomyślałem, że może ujrzę w nich zdjęcie przyszłej pani mojego serca, ale nic takiego nie nastąpiło – zmieniały się tylko rzędy kolumn i wierszy. W końcu zamknął laptopa, spojrzał na mnie i powiedział.

– Nie pomogę ci w ten sposób. Szukasz kobiety idealnej, a w mojej bazie takiej nie ma.

– Idealnej – westchnąłem. – Wiadomo, że takiej nie znajdę. Myślisz, że mam zbyt wygórowane wymagania? Co powinienem zmienić?

– Oszalałeś? – Przerwał mi gwałtownie, zrywając się z miejsca. – Ty masz charakter, odwagę i konsekwencję. Nie zmieniaj swoich wymagań, tylko je spełniaj.

– Sam powiedziałeś, że szukam ideału, i że z takim podejściem nikogo nie znajdę.

– Wiem, co powiedziałem. – Znów mi przerwał i ponownie otworzył laptopa.

Odwrócił go do mnie.

– Kobieta idealna – przeczytałem.

– Zgadza się. – Potwierdził skinieniem głowy.

– Zwariowałeś? – Oburzyłem się, gdy tylko przeczytałem nagłówek pokazanego mi artykułu. – Szukam kogoś… no wiesz… prawdziwego.

– Jak długo jestem w branży? – zapytał, zmieniając ton.

– Nie wiem, pewnie już od szkoły.

– Zgadza się. Uważasz mnie za autorytet, inaczej byś z tym do mnie nie przyszedł.

Kiwnąłem głową. To była prawda, nie znałem nikogo bardziej doświadczonego w temacie związków. Marek już w szkole chodził z kilkoma dziewczynami, później widywałem go co chwilę z inną. Założenie biura było przełomowe. Oprócz czerpania z własnych doświadczeń, mógł analizować związki innych. Jak go znam, robił to wybornie.

– Więc pozwól mi działać. Nie wielu o tym wie, ale McMullen to prawdziwy wizjoner. Podpisał umowę z Google na franczyzę AlphaZero dla następcy Harmony – Temptation. Wyobrażasz sobie?

– Czy to oznacza, że moja kobieta idealna będzie mnie ogrywać w szachy i w go?

– To oznacza, że to koniec ery lalek. Na dodatek okazało się, że McMullen już od dawna prowadzi rozmowy z Hanson Robotics, które właśnie zakończyły się sukcesem, czyli porozumieniem. Nie chodzi tu o elastyczne kości, prawdziwe zęby, ciepłotę ciała i puls, czy nawet biomechanikę. To jest coś więcej, całkowita zmiana filozofii. W nowym projekcie nie można zmieniać twarzy i wymagać, by bezwarunkowo słuchała rozkazów. AlphaZero to już nie jest sztuczna inteligencja czy fembot. To w pełni rozwinięta świadomość, tyle że funkcjonująca w środowisku niebioenergetycznym. Jej ciało to już nie Sophia, która była przełomem jeszcze kilka lat temu. Hanson Robotics zapanowało nad ruchami każdego mięśnia i fragmentu skóry – i to z niezwykłą precyzją. Poszli dalej niż sama natura.

– Skąd to wszystko wiesz? – zapytałem.

On jakby się zapowietrzył, ale moje pytanie nie wybiło go z rytmu. Umilkł tylko na chwilę, zrobił zagadkową minę i sięgnął ręką do szuflady biurka. Podał mi list.

– Jedziemy tam w przyszłym tygodniu. Tylko ty, ja i Barbara oczywiście.

Z listu wynikało, że jest zaproszony przez Realbotix do beta testów z Temptation.

– Nie widzę tu swojego nazwiska – zauważyłem.

– Zapoznałem się już z dokumentacją procesu kalibracji i wyobraź sobie, że będziemy stanowić idealny zespół.

– Zespół?

– Ty będziesz beta testerem Temptation, a ja dostarczę jej kontent wrażeń. McMullen wgrywa w AlphaZero modele umysłów wielu kobiet, ale mówiąc w dużym skrócie, służą one Temptation do budowy standardów zachowań, charakter zaś ustanawiają męskie punkty widzenia. Nie może to być jednak mężczyzna, który będzie jej beta testerem. Gwarantuje ci, że moje doświadczenia w temacie obejmują spory zasób informacji przydatnych do jej stworzenia.

– Kobiety idealnej? – upewniłem się całkiem niepotrzebnie, a Marek pochylił się nad laptopem by zarezerwować nam lot.

* * *

Przylecieliśmy do San Diego około dziewiątej. Godzinę później byliśmy już w San Marcos. Wystarczyło wymienić nazwę firmy i taksówkarz zabrał nas do niepozornego budynku, oddalonego zaledwie o kilkanaście minut jazdy. Szyld Realbotix błyskał błękitnym ledem na frontowej ścianie. Każdy z nas miał kartę wstępu do innego sektora, więc rozdzieliliśmy się już w holu.

Po wejściu skierowałem się w lewą stronę do niebieskich drzwi, te jednak się nie otwarły. Po chwili czekania udałem się do czerwonych, położonych naprzeciwko. Gdy rozsunęły się bezgłośnie, znalazłem się w windzie, która po chwili ruszyła w dół. Stałem w pomieszczeniu, które przypominało nowoczesny salon. Mieściły się tu dwa poziomy. Na dolnym, który aktualnie zajmowałem, stały dwie kanapy z białej skóry i szklany stolik z ekspresem do kawy. Podłoga była z szarych drewnianych paneli, za kanapami rozciągał się barek, nad nim wisiał telewizor. Koło wyjścia z windy były schody. Można było się po nich wspiąć na drugi poziom pomieszczenia. Z dołu widziałem, że były tam wejścia do różnych sal. Na szarej ścianie naprzeciw schodów wisiał wielki czarno biały obraz przedstawiający szkic jakiejś nieznanej mi rośliny. Pomieszczenie było doskonale oświetlone. Odłożyłem walizkę. Usiadłem na kanapie i czekałem, aż ktoś się zjawi. Nie trwało to długo. Najpierw z trudnego do zlokalizowania miejsca zaczęła się sączyć cicha muzyka, stopniowo zwiększając siłę głosu, a później z górnej części pomieszczenia zszedł młody mężczyzna.

– Cześć. Jestem Jurek. – Podał mi rękę, zanim zdążyłem usiąść – Kawy?

Uśmiechnął się przyjaźnie i napełnił mi kubek.

– Tak, dziękuję – odpowiedziałem. – Nie sądziłem, że spotkam tu kogoś z Polski.

– Trochę nas tu jest. Ty jesteś tym beta testerem?

– Tak – przyznałem. – Mój przyjaciel mnie w to wciągnął.

– A tak. Malina ma wielu przyjaciół. Wspominał, że będzie dla ciebie kalibrował Temptation.

Podczas rozmowy dołączyli do nas kobieta około pięćdziesiątki i znacznie młodszy od niej mężczyzna.

– To musi być nasz beta tester. – Wyciągnęła ręce, jakby chciała mnie uścisnąć, ale podała tylko dłoń. – Zuzanna – przedstawiła się.

– Miło mi – odpowiedziałem.

– A to Stefan – wskazała na swojego towarzysza.

Pomimo swojego niepozornego wyglądu Stefan miał silny uścisk dłoni.

– Marek już jest w komorze transmisji. Chciałam cię zapytać, czy nie zechcesz towarzyszyć mu w tej podróży.

– Podróży? – Zdziwiłem się. – Nie rozumiem..

– Unowocześniliśmy monitoring kalibracji. Możemy teraz podglądać przesyłane wspomnienia, to coś w rodzaju zatrzymania się w czasie. Kalibracja trwa około piętnastu minut a przesyłający i obserwator jakby na nowo brali udział w przeżyciach, które transmitujemy. To niepowtarzalne doświadczenie, a nic nie stoi na przeszkodzie, byś miał podgląd tego, co będzie wysyłane do Temptation.

– Nie jestem pewny, czy Marek życzyłby sobie…

– Marek się na wszystko zgodził. Chcesz zobaczyć oświadczenie?

– Nie, nie trzeba – odpowiedziałem oszołomiony. Podejrzeć czyjeś wspomnienia… to brzmiało fantastycznie.

– Doskonale. Stefan zaprowadzi cię do kabiny. Jestem bardzo ciekawa twoich wrażeń. Powodzenia. – Mrugnęła okiem i nalała sobie kawy.

– To jej najnowszy pomysł – odezwał się Stefan, gdy zamknęliśmy się już sami w kabinie. – Zuzanna Pirzchalska koniecznie chce wiedzieć, czy monitoring transmisji również można spieniężyć. To coś w rodzaju VOD połączonego z przekazem linearnym. Niezwykłe przeżycie, ale trzeba się mieć na baczności, bo uzależnia. Boskość jest jak narkotyk.

– Boskość?

– Podglądanie cudzych myśli jest atrybutem bogów. To jak słuchanie najskrytszych modlitw swoich czcicieli – wytłumaczył.

Kiwnąłem głową, że się zgadzam, a Stefan wskazał mi fotel i poprosił o zdjęcie koszulki. Z przesadną ostrożnością zamontował elektrody na moim ciele, po czym zapytał.

– Spotkałeś się już Temptation?

– Właśnie nie.

– To też pomysł Zuzanny. Temptation poznasz później, to element testu.

– Pirzchalska tutaj rządzi?

– Gdy nie ma szefa… owszem – potwierdził i założył mi na głowę hełm sporych rozmiarów. Po chwili unieruchomił go w takiej pozycji, by mi było wygodnie.

– Teraz wyjdę, by nie robić hałasu, a ty się rozluźnij i nie myśl o niczym. Gdy będziesz gotowy, seans uruchomi się automatycznie.

Chciałem kiwnąć głową na znak, że zrozumiałem, ale mocowanie hełmu trzymało zbyt mocno. Uniosłem więc kciuk do góry, a Stefan poklepał mnie po udzie i wyszedł. Poczułem się dziwnie. W hełmie panował mrok i cisza. Dopiero po dłuższej chwili popłynęła muzyka, ta sama co wcześniej, tyle że cichsza. Właściwie to nie miałem pewności, czy słyszę ją z hełmu, czy raczej dźwięk dociera przez hełm z zewnątrz. Wbrew temu, co doradził Stefan, myśli kłębiły się w mojej głowie. Myślałem o Marku, o Barbarze, z którą rozmawiałem trochę podczas podróży, nawet o swoim interesie w Warszawie. Jak ma się stragan z butami do tej całej nowoczesnej technologii. Myślałem o Stefanie, który wydawał mi się gejem, o Zuzannie, która mówiła i zachowywała się dziwnie, i o nieobecnym McCullenie, który to wszystko wymyślił, a którego nie udało mi się jeszcze poznać. Myślałem o locie do San Diego i o taksówkarzu, myślałem o wszystkim, ale nie mogłem się zrelaksować. Trwało to przez kilka dobrych minut, aż skończyły się wreszcie tematy do rozmyślań i zacząłem popadać w otępienie. Przez chwilę się wystraszyłem, że zaraz zasnę. Wtedy jednak moja uwaga skoncentrowała się na białym punkcie, który pokazał się przede mną. Punkt zaczął się powoli powiększać. Kiedy jednak skupiłem się na nim i próbowałem domyślić się, czym jest i dlaczego go widzę, zatrzymał swój wzrost, a po chwili zmalał. Szybko się domyśliłem, że im mniej zwracam na niego uwagę, tym jest większy. Wypełnił więc po chwili cały mój zakres widzenia, a z jego wnętrza popłynął obraz. Z początku wyglądało to jak film obserwowany w wirtualnej rzeczywistości, jednak dźwięki, zapachy, powiew wiatru na mojej skórze uświadomiły mi, że to jest coś więcej.

* * *

Stoję przed oknem. Wszystko wokół mnie wibruje, jakby było na zewnątrz rozpędzonego pociągu. Obraz rozmazuje się po widoczny horyzont. Próbuję zorientować się, gdzie jestem, ale po chwili już wiem, że to nie jest ważne. Obraz zwalnia, a ja odnajduje się na boisku szkolnym. Trwa jakaś zbiórka, gala. Uczniowie stoją w równych rzędach i słuchają, we względnym milczeniu, czyjegoś przemówienia. Głos mówcy dociera do mnie głuchym, niezrozumiałym pogłosem starego megafonu. Przez chwilę wysilam się, by cokolwiek zrozumieć, ale bez skutku. Nie patrzę na mównicę tylko na roześmianą blondynkę z szeregu obok. Ubrana w kolorową bluzkę i granatowe spodnie uśmiecha się do mnie.

Spotykamy się jakiś czas później.

– Chcesz ze mną chodzić? – Pyta, rumieniąc się.

Kiwam głową, że tak i idziemy razem pod dom, gdzie mieszka. Od teraz spotykam się z Moniką codziennie w drodze do szkoły, a po lekcjach odprowadzam ją do domu. Czuję się kimś bardzo ważnym. Mam dziewczynę. Swoją własną. Opiekuję się i dbam o nią, a ona uśmiecha się do mnie i wygląda bombowo. Wszyscy kumple mi zazdroszczą.

Rozmawiamy ze sobą o szkole, o koleżankach, kolegach i swoich rodzinach. Pyta mnie, czy już się całowałem. Serce chce wskoczyć do gardła na samą taką myśl, a ona widząc, że czerwienieje, śmieje się i łapie mnie za dłoń. Trzyma mnie tak i idziemy ze sobą jak przedszkolaki.

Jest wtorek. Nie przychodzi na spotkanie. Czekam na nią jak zwykle przy betonowym słupie. Stąd zawsze idziemy do szkoły. Czekam długo i spóźniam się na lekcję. W szkole dowiaduję się, że jej ojciec dostał nową pracę, że będzie się przeprowadzać. Biegnę pod jej dom i wołam. Schodzi na dół i zaciąga mnie do piwnicy.

– Wyprowadzasz się? – Pytam przez łzy i zaraz besztam się w myślach. Facet, nie płacz, to najgorsze, co możesz zrobić. Jesteś mężczyzną.

Wygląda na wzruszoną. Jej ładna twarz nagle poważnieje. Najpierw jedna łza, później druga, trzecia i usta. Smakuje jak miękkie winogrono. Pocałunek trwa przez dłuższą chwilę i czas jeszcze bardziej zwalnia, gęstnieje.

Następnego dnia już jej nie ma. Przyzwyczajam się do samotności. Wlecze się ona za mną wszędzie, ciągnie się jak cień, znamię tęsknoty.

Monika wraca. Jest jednak inaczej. Uczę się czegoś nowego, czegoś, co zjada człowieka od środka, kawałek po kawałku, przegryza, nigdy nie kończąc. Jest całkiem inna, uśmiecha się i dotyka innego. Robi to z takim zaangażowaniem, jakiego sam nigdy nie doświadczyłem. Syn przyjaciela jej ojca, jakby rzucał na nią czar, ma nad nią pełną władzę. Przytula i co chwilę całuje. Wyglądają na strasznie zakochanych, ale przecież to niemożliwe. Przecież ja wiem, jak jest naprawdę. To, co było w tej piwnicy – taka jest prawda. Nie krępują się jednak przed wszystkimi, a ze mną ma być teraz tak, jakby między nami nic się nigdy nie wydarzyło.

Mijają wakacje i chodzi już z innym chłopakiem, później z kolejnym i kolejnym. Każdego tak całuje i przytula, jakby był tym jedynym. Choć mnie to już nie dotyczy, zastanawiam się, czy byłem tym pierwszym i czy mimo wszystko nie wraca czasem myślami do mnie, do tego pocałunku w piwnicy. Jakie to właściwie ma znaczenie?

Obraz mi się chwieje, bo zdobywam się na odrobinę refleksji. Nie wiedziałem, że cierpiał. Właściwie to ja cierpiałem w jego wspomnieniu. Czy on czuł to samo? Chcę poruszyć się, zapytać o to Stefana, ale obszar mojego widzenia faluje silniej i zmniejsza się ostrzegawczo. Uspokajam się i staram znów nie myśleć o niczym. Po chwili światło połyka ciemne marginesy i szybuję dalej po jakimś murze, po dachu budynku.

Gromada licealistów wygłupia się przy ścianie sali gimnastycznej. Sonja opróżnia z sykiem kolejne spraye, które barwną mgiełką zamieniają się w intensywnie artystyczne graffiti – wszystko na zewnętrznej ścianie sali. Patrzę na nią z uwielbieniem. Przyglądam się dłoniom, nagim udom i łydkom. Sonja strasznie mnie pociąga, tyle że jest z Rafałem. Kolejne butelki toczą się po dachu i rozbijają z hukiem na betonie boiska.

– Rafał! – Sonja przyskakuje do niego. – Skończ z tym, bo nas złapią.

– Mam to gdzieś – Rafał po alkoholu nabiera odwagi. – I co nam zrobią?

Chwyta dziewczynę za ręce i zmusza, by się przy nim położyła.

– Jesteśmy panami świata. Spójrz na niebo – wszystko jest nasze, każda najmniejsza gwiazda.

– Puść mnie. – Sonja walczy, ale nie może się uwolnić.

Inna dziewczyna wybucha śmiechem, jakiś chłopak ją również przytula, ta zaczyna protestować, a on zamyka jej usta pocałunkiem. Po chwili obejmują się czule i toną w ciszy.

Z rosnącym zdenerwowaniem obserwuję, jak Sonja szamocze się z Rafałem. W końcu nie wytrzymuję, wstaję i odciągam go od dziewczyny.

– No co ty, chłopie – Rafał rzuca się na mnie z pięściami. – Będziemy się z Sonją ruchać, spierdalaj.

Jedno uderzenie wystarcza. Rafał zatacza się, potyka o piorunochron i leci przez krawędź dachu. Wszyscy zamieramy. Nie jest wysoko, ale jeśli źle upadnie, może się to tragicznie skończyć. Rafał spada na szkło z rozbitych przez siebie butelek.

Pociąg rusza, widzę pogotowie i szpital. Dyrektora, który wyrzuca mnie ze szkoły. Sonję widzę wtedy ostatni raz, zapłakaną, wystraszoną, zdezorientowaną.

Wszystko jeszcze bardziej przyspiesza. Mija szmat czasu. Wchodzę do wysokiego budynku, to chyba jakaś uczelnia, mijam spieszących się studentów. Nagle coś zwraca moją uwagę, biegnę za kimś. Doganiam.

– Sonja?

– Marek?

Śmieje się i rzuca mi na szyję. To dziwne tak obserwować, czuć na sobie ręce i wiedzieć, że jej zależy. Na nim… Na mnie… Tyle że w tym wspomnieniu jestem jakby nim, więc to wszystko należy do niego. Obraz faluje, ostrzega. Wracam myślami do Sonji, jej nóg i ust. Umawiamy się na weekend i od tego czasu się nie rozstajemy.

Sonja jest nadal wesoła, śmieszna, śmieje się sama z siebie, kiedy jednak trzeba, potrafi być poważna i odpowiedzialna. Większość czasu spędzamy jednak na łamaniu zakazów, jak wcześniej. Nadal malujemy graffiti w trudno dostępnych miejscach, zaznaczając swoją obecność niemal w każdej dzielnicy Warszawy. Pierwszy raz kochamy się na koncercie muzyki Fado w Gdańsku. Pod rusztowaniem samego głośnika, które organizatorzy przykryli grubym brezentem. Trafiamy tam przez przypadek, bez biletów, chowając się przed ochroną. Sonja wije się i krzyczy w moich uściskach. Dookoła faluje tłum, a my drzemy się na całe gardła w poszukiwaniu własnego rytmu, prywatnej ekstazy.

W wynajmowanym przez siebie pokoju, rozebrawszy się do naga, zajmuje materac i prosi, bym napisał na niej wiersz. Palcem po skórze.

– Nie wiem, czy coś wymyślę. Sonju, nie jestem poetą.

– Zwariowałeś – śmieje się. – Ja ci podyktuję, ty tylko pisz.

Chwyta moją dłoń, prostuje palec i prowadzi go od podbrzusza po sutki. A później mówi, dyktuje powoli, lepi ze słów krainę własnej tęsknoty. Jej ciało drży, głos nasiąka jękiem, a ja brnę zakamarkami słów. Prowadzony muzyką szalonego kompozytora, kreślę zmysłową mapę jej smaków, wszystko na licznych pięcioliniach z pogniecionych prześcieradeł. Sonja kończy z krzykiem, jak zwykle. Podejrzewam, że trochę udaje. Robi to jednak z takim przekonaniem, że zaczynam wierzyć w te jej orgazmy. Seks dla niej to sztuka, życie to teatr.

Lecą wspólne dni, rozmazuje się jesień na szybach z wilgoci, powoli, jakby od niechcenia przechodzi w zimę. Pocałunki, pieszczoty, bycie ze sobą, wspólne chodzenie i spanie. Zaszywanie się w dziwnych miejscach, parapety za firanami albo pusta wanna i ponure myśli. Szkice ołówkiem, a na kartkach niezdefiniowane figury geometryczne. Tego nie rozumiem, ale nie muszę, wszystko leci dalej, nie czeka, ciągnie mnie na przód. Wspólne wyjścia, wernisaż i upajanie się darmowymi drinkami. Irański film, po którym następuje dyskusja, stos przemyśleń i poglądów. Biała koperta i list z czerwoną pieczątką. Stypendium za granicą i pustka w mieszkaniu. Wyjeżdża, całuje i wyjeżdża, znika na zawsze, bez żalu, raczej z nadzieją na przyszłość. Lepszą. Życie to teatr, a aktorzy wciąż zmieniają role.

Kolory mkną dalej, mozaika rozciąga się na cały zakres barw i powoli pomarańczowieje, przekształcając się w roztańczone płomyki świec. W ich świetle dostrzegam mocny kształt.

Wykrzywiona grymasem rozkoszy twarz kobiety. Ładna twarz, piękna, łagodna, bez makijażu. Zaciska usta na małym palcu swojej prawej dłoni. Jej gibkie, jędrne i sprężyste, nasmarowane olejkiem ciało drży w niemej ekstazie. Lśniące piersi, silne uda, zarysowane wyraźnie łydki, wszystko pracuje, unoszone niewidzialnymi falami w górę i w dół. Patrzę na nią w zachwycie – jest idealna. Sterczące w blasku świec sutki rzucają długie cienie wprost na białe ręczniki. Wkoło unoszą się zapachy egzotycznych olejków. Leżę pochłonięty widokiem pajęczyny kończyn, złożonych figury i pozycji. Gimnastyka dłoni, kult ciała i wycieczek w głąb siebie, i jeszcze głębiej – wszystko w poszukiwaniu równowagi między ciałem a duchem.

Jestem zachwycony tym obrazem. Nie! To nie obraz, to coś znacznie więcej. To fragment rzeczywistości zawieszony w cudzym wyobrażeniu, po który sięgam w swojej bezczelności, coraz bardziej łakomie. Sięgam, wyciągam rękę i poddaję się jej ustom, a ona zamyka w nich moje palce. Czuję, jak język krąży, jak nawilża twarde opuszki. Dotykam jej powoli, ostrożnie, w najwyższym skupieniu, czując, jak płonie, jak sam płonę, widząc, że ulega, że pozwala mi się częstować, ale zaraz… Coś tu jest nie tak, coś nie pasuje. Skąd tu nagle ta kobieta? Naga i gotowa? Jak ją poznał? Przecież się nie teleportował. Zdejmuję koszulę, zsuwam spodnie, wypada z nich kartka. Klub samotnych serc – czytam, więc to randka. Musiała idealnie do niego pasować i mieć bogatych rodziców. Członkostwo w tym klubie cholernie drogo wychodzi. Przeżycie było tak intensywne, że wyblakł moment ich pierwszego spotkania, nie zauważyłem go wcale, nie mam pojęcia, gdzie rozmawiali i co pili. Czuję jednak, że musiało zdarzyć się to całkiem niedawno. Wszystko w niej jest takie nowe, świeże. Kochamy się długo, nieustannie splatając i rozplatając dłonie. Wszystko, co robimy, sprowadza mnie na skraj szaleństwa, tacy sobie obcy, a jakbyśmy się znali od zawsze.

W mieszkaniu Gosi nie ma radia ani telewizji. Nie ma też łóżka. Są za to materace, książki i karimata do jogi. Patrzę ze skupieniem, jak uprawia poranną Vinyasę. Jest to szczególnie interesujące, gdyż robi to w stroju Ewy. Natura przede wszystkim. Siedzę obok również nagi. Krępuje mnie ta jej wolność… To znaczy nie przeszkadza mi, że tak ćwiczy, bardziej chodzi o to, że przy niej głupio się ubrać, głupio też wciąż siedzieć na golasa, nie wiadomo, co ze sobą zrobić. Myślałem, że to ja nie mam w sobie żadnych blokad i ograniczeń, a okazuje się, że ona w tej wolności prześciga mnie o kilka dobrych długości.

Wskakuje pod prysznic. Szybko do niej dołączam, jednoznacznie pobudzony, ale ona mnie wypycha. Nie ma już czasu? Prysznic bierze błyskawicznie w zimnej wodzie. Jestem wdzięczny, że mnie wypchnęła. Oszczędza mi kolejnego traumatycznego przeżycia.

– Trzeba ratować planetę – mówi, szczękając zębami i nacierając lodowatą skórę ręcznikiem.

Sutki znów jej sterczą jak drogowskazy. Podnoszę się jak na wezwanie, ale zaraz przychodzi mi do głowy, że to, że stoi przede mną naga, to nie znak, że chce mi się teraz oddać – nagość jest dla niej naturalna. Nie mogę przecież cały czas jej dotykać, dlatego że jest nudystką. Pomyśli, że jestem zboczony albo jeszcze gorzej. Obserwuję więc, jak krząta się po kuchni i z pasją przyrządza chlebek bananowy. Wszystko na golasa. Zastanawiam się, czy jak przychodzi listonosz z poleconym albo kurier z paczką, czy wtedy coś na siebie narzuca. Niestety, nie mam okazji tego sprawdzić. Posilamy się skromnie, jak zwykle. Podczas posiłku czyta coś o medycynie naturalnej, a ja gapię się w okno. Dostrzegam jakąś ulicę, ale nie mogę jej rozpoznać. Jest szaro i pada deszcz. Nie jestem pewien, czy chcę taką planetę ratować, pełną deszczu i błota. W końcu Gosia się ubiera, przytula i wychodzi na zajęcia, dokładnie w takiej kolejności. Chyba już łapię – granica jest, tyle że przesunięta. Siedzę jeszcze jakiś czas przed oknem. W końcu również się ubieram i pędzę prosto do KFC. Budziłem się całą noc, tak mi burczało w brzuchu. Przecież nie przyznam się, że rośliny mnie nie kręcą. Jeszcze nie na tym etapie. Idę w kierunku domu, jestem w doskonałym humorze. Po drodze zaliczam cukiernię. Jakaś dziewczyna kupuje przede mną pączki. Dwadzieścia cztery sztuki. Sprzedawca liczy i liczy, a ona się uśmiecha i uśmiecha. Do sprzedawcy? Nie… Do mnie się uśmiecha… Do Marka, znaczy się… obraz drży.

– Cześć – odzywam się ośmielony. – Sama zjesz to wszystko?

– Pewnie, chyba że się przyłączysz.

Nie jestem pewny, czy dobrze usłyszałem. Stoi przede mną ekstra laska w kozaczkach do pół łydki, jest odstrzelona, że oczu nie można oderwać, śmieje się i zaprasza.

– To gdzie idziemy? – pytam, choć z drugiej strony nie wierzę, że coś z tego będzie, takie rzeczy się po prostu nie zdarzają.

– Na Gryfitów – odpowiada, również nie odrywając ode mnie wzroku. – Proszę, panowie przodem.

Robi teatralny gest i niemal wypycha mnie z cukierni, trzymając przed sobą wielką paczkę z pączkami.

– Pani pozwoli. – Wyciągam jej szarmancko pakunek z rąk.

Łapiemy taksówkę, podczas drogi uśmiechamy się do siebie, nic nie mówiąc i chwilę później wchodzimy do domu na Gryfitów. Leci głośna muzyka, jakieś pary tańczą. Odkładam pączki i słyszę:

– A to kto? – Mężczyzna w skórze patrzy na mnie podejrzliwie, jakby widział mnie pierwszy raz w życiu i zapewne ma rację.

– Fundator słodyczy – kłamie ekstra laska i mruga do mnie porozumiewawczo.

Mężczyzna się krzywi, a pozostali wybuchają śmiechem. Ktoś podsuwa mi krzesło i siadamy. Ja na krześle, a super laska na moim kolanie. Zerkam ostrożnie na tego w skórze, a on wciąż mierzy nas nieprzyjemnym spojrzeniem i dusi w sobie coś, czego nie jestem ciekaw. Rozmawiamy, śmiejemy się i przychodzi czas na pląsy. Ekstra laska ciągnie mnie na parkiet i wyginamy się przy jakimś szalonym kawałku. Ten w skórze nadal pochmurny. Zadziwiająco dobrze tańczy. Kto? Ja tańczę… Znaczy się, Marek. Ekstra laska też niczego sobie. Teraz bez kozaczków, w samych rajstopach na parkiecie, ma małe stopy, też idealne. Rusza się zwinnie, gibko, znów nie mogę od niej oderwać oczu. Muzyka się zmienia, ktoś gasi światła i czuję jej dłonie na pośladkach.

– Jak masz na imię? – Pytam.

Patrzy na moje usta i uśmiecha się tajemniczo.

Ogarnia mnie ciężkie powietrze z galbanum. Jakieś leśne klimaty. Ładny zapach – myślę – ma dziewczyna gust. Czuję na sobie, że feromony robią dobrą robotę. Kołyszemy się w rozciągniętym rytmie, przylegając szczelnie do siebie. Odwraca się do mnie tyłem i nieprzypadkowo pociera pośladkami. Nie mięknie mi nawet wtedy, gdy widzę, jak gość w skórze wstaje i zmierza w naszym kierunku. Kilka par tańczących odsuwa się od nas, ale mężczyzna w skórze mija nas i wychodzi na zewnątrz, bez słowa.

Super laska pociera mnie dłonią przez spodnie i obserwuje reakcję. Usatysfakcjonowana wyrazem twarzy, wbija we mnie usta i szepcze:

– Chodź.

Ciągnie mnie po schodach do pokoju na górze. Idziemy po omacku. Potykam się o stopnie, ale trzyma mnie mocno. Nie jest tu pierwszy raz, prowadzi zbyt pewnie. Zamyka pokój na klucz. Ja zapalam światło i rzucam się na nią, ale nie pozwala mi zedrzeć z siebie tej szałowej sukienki. Rozpina zamek i pozbywa się jej sama, robi to w mgnieniu oka. Ma wprawę. Nie odrywa wzroku od mojej twarzy. Leży i syci się tym, co dzieje się we mnie. Kładę się na niej, ale spycha mnie w dół. Opiera stopy na ramionach i czerpie, czerpie bez opamiętania.

Przechodzimy różne etapy: szybko, wolno, przodem, tyłem, mocniej, słabiej. Kończy na górze. Chce, bym na nią patrzył, bym obserwował, jak wije się gadzimi ruchami z każdą sekundą bardziej spełniona.

– Podobam ci się? – Pyta, połykając łapczywie powietrze, jeszcze gorąca, jeszcze na fali.

I nim cokolwiek odpowiadam…

– Mów mi, że ci się podobam. Mów!

Choćbym chciał skłamać, nie mogę. Bardzo mi się podoba.

Wracam do Gosi jak pijany. Zataczam się na klatce i długo walczę z zamkiem. Mam winę wymalowaną na twarzy. Po chwili jestem już spakowany, a moje rzeczy wystawione za drzwi. W mieszkaniu wolno sączą się kadzidełka. Gosia tylko wzrusza ramionami. Nawet nie jest zła. Mówi coś o uszanowaniu wyboru. Złota dziewczyna.

Następny wieczór znów spędzam z super laską. Jedziemy taksówką na imprezę do klubu Blue Rabbit w śródmieściu. Tym razem zaczynamy na parkiecie. Super laska zwija się w tańcu, krążę wokół niej na najwyższych obrotach, szybko lądujemy w centrum i cała sala tańczy wokół nas. Po kilku kawałkach urywam się zamówić drinki. Prostuję nogi na fotelu i próbuję w laserowych fleszach złowić kasztanowe włosy super laski. Wciąż nie zdradziła mi swojego imienia, a znamy się już – liczę w głowie – będzie coś ponad dobę. Widzę, że kołysze się i znów wiruje. Nie potrafi ani na chwilę znieruchomieć. Podziwiam jej dłonie, którymi przykrywa swoje pośladki w jakimś dziwnym wygibasie. Zaraz… to nie jej dłonie. Światło zaczyna szybko migotać, w ciężkim fiolecie nie widzę zbyt wiele, po chwili znów wraca pomarańcz. To zdecydowanie nie jej dłonie, jakiś inny facet trzyma jej tyłek. Widzę, że jej się to podoba, zrywam się i wtedy przypominam sobie, jak się poznaliśmy. Opadam z powrotem na fotel i czuję, że każde uderzenie basu wciska mnie w niego coraz głębiej. Robię się ciężki, coraz cięższy. Zerkam jeszcze później i widzę, jak maca ją następny, później kolejny. Właściwie to już otacza ją cały samczy krąg. Dobrze jednak wiedzą, z kim przyszła. Gdy wstaję, zaciskają pięści, są w pewnej gotowości do obrony. Bez słowa przechodzę obok. Jakbyśmy się nigdy nie poznali. Z sali dobiega mnie głośny śmiech.

Znów kroję spojrzeniem rozmazaną czasoprzestrzeń, znów brnę gęstwiną przyspieszonych wspomnień. Wreszcie wszystko ponownie zwalnia. Galeria Mokotów. To miejsce poznam z zamkniętymi oczyma, charakterystyczny zapach, pogłos niesionych dźwięków, nawet w tym nieokreślonym mirażu świadomości wygląda tak samo. Odnajduję się tu jak w domu. Kolejna randka z portalu. A ja myślałem, że kobiety poznaje się na imprezach. Wiem, że jest rok starsza, że lubi sobie dobrze zjeść, że prowadzi mały, ale dochodowy biznes, jest samowystarczalna, przynajmniej finansowo. Rozpoznaję ją od razu. Idzie szybkim pewnym krokiem, w ręce trzyma teczkę. Jest nieco przy kości. Ma okrągłą ładną twarz i interesujące spojrzenie. Jest dobrze ubrana. Doskonale pasujący płaszczyk opina jej słuszną figurę. Po chwili traci na pewności siebie, sprawdza godzinę i rozgląda się, w końcu mnie zauważa. Natychmiast wstaję i podchodzę.

– Marek?

– Magda?

– Cześć – wyciąga dłoń, uśmiecha się serdecznie i siadamy przy stoliku. Gapi się na mnie, ja się uśmiecham. Jest dziwnie.

– Nie spodziewałam się, że tak wyglądasz – odzywa się w końcu.

Nie wiem, czy to komplement, czy wręcz przeciwnie.

W razie czego odpowiadam podobnie, ostrożnie dobierając słowa.

– Jak dla mnie okej. – Odkrywa w końcu karty, po kolejnej chwili milczenia.

– Dla mnie też – przyznaję się i napięcie znika.

Zamawiamy kawę, lody, gawędzimy o aptekach i komisach samochodowych. Okazuje się, że oboje mamy wolny wieczór, więc jedziemy do kina na “Głębinę zwierzeń”, a później do niej wymienić żarówkę w BMW. Mieszka na Wilanowie w dość sporym domu z garażem. Jej komplet narzędzi wprawia mnie w osłupienie. Kilka znakomicie wyposażonych zestawów, wszystkie klucze czyste i lśniące, zapewne nigdy nie użyte. Można by tu otworzyć warsztat – myślę – i zabieram się za żarówkę. Zostawia mnie w garażu, a sama robi kolację. Kończę wymianę i kaleczę przypadkowo dłoń o osłonę chłodnicy. Krew się leje, proszę o plaster, przynosi, ale nie ma czym odkazić. Bez zastanowienia chwyta mnie za dłoń i zwilża ranę ustami. Następny krok… Muszę uważać, by nie poplamić krwią tapicerki. Kołyszemy całym BMW, dobrze, że ma ten garaż.Zapewne w sypialni byłoby wygodniej, ale idziemy za chwilą. Jest bardzo miło.

Oboje jesteśmy głodni, więc to tylko szybki numerek i przychodzi czas na kolację. Krząta się jeszcze chwilę przy kuchence, a ja rozkładam naczynia. Wnosi z triumfalną miną dymiącą caponatę. Pierwszy raz jem coś takiego, ale mi smakuje. Wyczuwam czosnek, pomidory, kapary, oliwki i oczywiście bakłażana. W życiu nie jadłem tak dobrego dania bez mięsa. Chwalę ją. Całuję.

Bierzemy razem prysznic, owijamy się w ręczniki i idziemy do łóżka. Włącza muzykę, jakiś jazz i nachyla się nade mną. Przez chwilę walczymy ze sobą, siłujemy się na pocałunki, pieszczoty dłoni, uściski, podrażnienia. Kto będzie stroną dominującą? Nie ustępuje, wygrywa i nachyla się nade mną. Oglądam jej mokre włosy, patrzę, jak schnie skóra na ramionach, gładka, zadbana. Dotykam jej palcem, pieszczę dłońmi ramiona, drapię po głowie… Należy jej się, jest pracowita, dokładna, nawet za bardzo, muszę jej przerwać, bo wszystko skończy się zbyt wcześnie. Znów się siłujemy, teraz ona daje za wygraną, pozwalam się jej cieszyć, pozwalam zamknąć oczy i płynąć krainą prawie bezwstydu. Odstawiam do cna wyczerpaną i rozkołysaną jak przewrócony kielich. Łapczywie pochłania powietrze, oddech za oddechem. W końcu wyciąga po mnie ręce i kończymy spleceni w uścisku. Nadchodzi ten moment. Obejmuje mnie mocno, nawet bardzo. Jestem zaskoczony, ile ma w sobie siły. Zdaje się wyczuwać każdą zalewającą mnie falę. Współuczestniczy w moim szczycie, oddycha jak ja, patrzy jak ja i nawet jęk wymyka się z jej ust w tym samym momencie. Jesteśmy idealnie zsynchronizowani. Zasypiam.

Budzi mnie w środku nocy, choć nie, może już jest świt. Chwilę mi zajmuje przejście na drugą stronę. Jest czuła i delikatna. Znów nabieram ochoty, ale ona wyskakuje z łóżka i ląduje pod prysznicem. Zanim ja tam docieram, ona już wychodzi i się ubiera.

– Pospiesz się – rzuca. – Mam spotkanie o ósmej.

Kiwam bezmyślnie głową i rezygnuję z prysznica.

– Podwieźć cię gdzieś?

Siedzimy w BMW i wszystko mi jedno.

– Kiedy się zobaczymy? – Pytam.

Uśmiecha się.

– W piątek wieczorem, koteczku.

Głaszcze mnie palcem po policzku i chyba się oblizuje. Wysiadam i znikam w tłumie. Dni mijają przyspieszoną mgiełką i już jest piątek. Dzwonię. Nie ustaliliśmy godziny.

– Nie mogę, koteczku – brzmi całkiem szczerze. – Muszę jechać do Gdańska, praca.

– To kiedy? – Czuję się upokorzony ale wciąż pytam, bo właśnie odkryłem, że mi naprawdę zależy.

– Następny piąteczek – rzuca wesoło.

Mijają kolejne dni w mgnieniu oka. Nie mogę się już do niej dodzwonić, ani w piątek, ani później. Czas znów rozmazuje przestrzeń, mknę dalej.

– Komunikacja! – Karolina akcentuje to słowo z pięknie wymalowaną na ślicznej twarzy pasją.
Patrzę na jej wąskie usta, udając zainteresowanie. Tak naprawdę to spodobały mi się jej nogi. Za nimi leciałem przez pół miasta, nie wiedząc, jak ją zaczepić. Dopiero gdy usiadła w kawiarni… Po prostu się dosiadłem, ale na tym koniec, włączam niewidzialną barierę, żadnych nóg, żadnego ciała. Siedzi przede mną kobieta i marzę, by można było z nią porozmawiać, by błysnęła inteligencją i bym nie musiał posiłkować się wyglądem. Niech instynkty zostaną na później..

Wygląda na to, że lubi rozmawiać i robi to dobrze. Więc z minuty na minutę staję się coraz mniej obcy. Dookoła nas unosi się zapach świeżego ciasta i parzonej kawy, kawiarniany gwar rozmów oraz atmosfera pierwszych spotkań. Już na pierwszy rzut oka zauważam, że odbywa się tu kilka randek. Jedni siedzą tu jak my, zafascynowani pierwszym spotkaniem, inni bardziej odprężeni znają się już na wylot, może nawet nienawidzą. Jakaś brunetka zerka na mnie ukradkiem. Jej partner siedzi do mnie tyłem i chyba dłubie w nosie. Ona przewraca oczyma i rzuca mu jakieś pogardliwe słowo. On wzrusza ramionami i ona znów zerka, jakby się ratowała ucieczką. Teraz powinienem jej odpowiedzieć, uśmiechnąć się, ale nie mogę. Karolina pochłonięta swoją pasją, tłumaczy mi, że nad każdym związkiem trzeba pracować, a podstawowym narzędziem pracy jest…

– Komunikacja! Ludzie tego nie rozumieją, że to podstawa każdego dobrego związku.

Kiwam głową i ignoruję kolejne zerknięcia brunetki. Staram się już nie tracić kontaktu wzrokowego z Karoliną. Drenuję mózg, by zdobyć się na jakąś odpowiedź albo chociaż mądre pytanie. Nie jest łatwo, jej uroda wciąż mnie onieśmiela. Co by było bez niewidzialnej blokady?

– Czasem jednak trzeba pomilczeć, przemyśleć niektóre sprawy – wypalam z grubej rury, nie do końca zgadzając się z jej teorią.

Widzę, że ona z kolei nie zgadza się ze mną, szanuje jednak moje zdanie. Uśmiecha się i tłumaczy cierpliwie.

– To do niczego nie zaprowadzi. Ciche dni i obrażanie się na siebie w niczym nie pomogą. Powinno się usiąść i wyjaśnić sobie, co jest i jak jest.

Jest teraz mentorką i nauczycielką. Zastanawiam się nad tym, co powiedziała i chyba to dostrzega. Pasuje jej ta rola, może widzi we mnie szansę? Rozmawiamy jeszcze przez godzinę i wymieniamy się numerami. Dzwonię już następnego dnia, chcę ją zaprosić do kina, ale w czasie rozmowy zmieniam zdanie. I znów kawiarnia i rozmowa. Praca nad związkiem bardzo ją nakręca. Oboje mamy za sobą nieudane przypadki, jest więc co analizować. Kolejne spotkanie już w kinie. Ciężki film. “Czternaście nocy argentyńskiej księżniczki” doprowadza mnie do bólu głowy. Po filmie spacerujemy starówką i rozmawiamy. Ma nieprawdopodobne przemyślenia. Ja z kolei nie mam ich za wiele. Zamiast zganić mnie za brak własnego zdania, chwali za to, że potrafię słuchać. Dzięki niewidzialnej blokadzie pomijam milczeniem jej urodę i chwalę bystrość umysłu. Całujemy się pod wielkim kasztanem na Brzozowej. Dokładnie naprzeciwko byłego Centrum Edukacji Artystycznej. Idziemy dalej, trzymając się za ręce. Jest dobrze.

Spotykamy się teraz regularnie co kilka dni, czasem codziennie. Jesteśmy na każdym poważnym filmie, odwiedzamy teatry. W końcu zaprasza mnie do siebie. Słuchamy muzyki, rozmawiamy o szale na bitcoina i jemy pizzę. Pokazuje mi swoje albumy, zdjęcia z lat dziecinnych. Później wychodzi do toalety. Wraca w samym szlafroku i czarnej koronkowej bieliźnie. Niewidzialna bariera pryska jak bańka mydlana. Jej nogi… Nagie, długie, idealne… Z całych sił powstrzymuję się, żeby się na nią nie rzucić. Nie złapać jej w objęcia, nie pochłonąć, zamknąć w sobie, zniewolić. Muszę się zachowywać normalnie, jak człowiek… intelektualny. Od tej wewnętrznej walki cały się trzęsę. Śmieje się ze mnie, kładzie swoje dłonie na mojej głowie i robi mi boski masaż, podczas gdy ja karmię się nieziemskim widokiem jej biustu.

Przychodzi mi do głowy, że z tą całą psychologiczną wiedzą jestem dla niej obiektem manipulacji. Wie dokładnie, co zrobić, by mną sterować, jaki nacisnąć przycisk. Postanawiam sobie, że będę ostrożny. Czarna koronkowa bielizna na jej ciele sprawia, że nie potrafię się uspokoić. Siada mi na kolanach, a właściwie na nich klęka, wciąż drapiąc po głowie. Czasami dotyka uszu, szyi. Nie wiem co zrobić ze swoimi dłońmi, dlatego sunę nimi bez celu, po jej gorących plecach. Zaczyna się kołysać, pięknie to robi. Nieziemski widok skupia całą uwagę. Wiem, że gdzieś tam na dole są te długie nogi, w które mogłaby mnie tak cudownie schwytać i skrępować. Póki co dalej błądzę dłońmi i natykam się na zapięcie. Ze wstydem opuszczam to miejsce, nie zaryzykuję, nie będąc pewnym, że rozepnę za pierwszym podejściem. Zauważa moje wahanie i robi to sama. Po dotknięciu jej dłoni stanik się luzuje, ramiączka jak zaczarowane zsuwają z ramion. Zachęca mnie pocałunkiem, a ja boję się na nią spojrzeć.

– Czym to jest dla ciebie? – pyta dokładnie w tym momencie, kiedy moje dłonie zamykają się na jej piersiach.

Czym to jest dla ciebie? Czym to jest dla ciebie? – Dudni mi w głowie jej pytanie, odbija się echem od ścian pustego pokoju, w którym zwykle mieszka rozum, a teraz panoszy się instynkt jak spuszczony ze smyczy pies, biega w kółko i skowycze tocząc pianę pożądania z pyska. – Czym? Kim jest?

Są cudownie miękkie i ciepłe, na dodatek są kawałkiem oddanej mi władzy nad nią, nad jej intelektem. Zamyka oczy i poddaje się, wybrzmiewając do mojej fantazji w dotyku.

Czuję na sobie każde słowo jej ciepłego oddechu. Wicher i tornado zdań, deszcz zadawanych pytań w jęku, w ekstazie zbłąkanych pocałunków. W panice pozbywam się ubrania i już udowadniamy sobie, że każdy chciałby dać więcej. Jest bardzo pomysłowa, co chwilę zmienia kierunek, intensywność, sposób zadawania doznań. Wciąż też mówi, zadaje pytania, jakby nie czekając odpowiedzi, jakby było nią moje jej dopełnianie. W pulsie, w takcie, łapiąc stały rytm, wyciskam z niej kolejny potok słów. Jej usta przyspieszają, głos dławi się i łamie, pozostawiając ją bez tchu, pogrążoną w zmysłowym niepokoju. Podnieca mnie. Podnieca mnie tak bardzo, jej ciało, jej nogi, podnieca mnie wszystko, co mówi w oktawie swojego jęku.

Koniec.

Nadchodzi cisza, pustka, spokój. Powoli, mozolnie wraca poczucie miejsca i czasu. Odwraca się do mnie. Jakże mi teraz dobrze, tak leżeć i patrzeć. Nic tylko trwać przy niej. Nie myślę o niczym.

– O czym teraz myślisz? – pyta na głos, na poważnie, oczekując wyczerpującej odpowiedzi.

Wzdrygam się. Umysł rusza z kopyta. Włączają się i wyłączają blokady w niekontrolowanej panice. Rozpaczliwie próbuję znaleźć litery do poskładania słów, nie wiem tylko których powinienem użyć. Muszę jednak coś wybrać. Muszę coś wymyślić, szybko, natychmiast. Coś we mnie pęka, to nienaturalne być tak wciąż na wysokich obrotach. Nie dam rady. Pod jej powiekami płyną obrazy, sytuacje, zjawiska. Pod moimi wciąż ciemność, pustka, spokój. Niemal śpię, drzemię, jestem nieobecny. Odpowiadam ciszą.

Lecę, płynę przez stolicę rozczarowań, w tłumie, w gęstej mgle pośpiechu i zwątpienia. Wysiadam z taksówki i rozglądam się. Z której strony teraz nadejdzie? Zaraz przecież znów ją spotkam, kolejną kobietę idealną, do której nie będę pasować. Może to ta blondynka z drugiej strony ulicy. Czy powinienem tam przejść, by zastąpić jej drogę? Może ona zaraz przejdzie tutaj, może potrąci ją samochód i wpadnie w moje ramiona podczas sztucznego oddychania? Może to ta brunetka z mijającego mnie właśnie autobusu, co spędza swój przejazd w smartfonie? Czy będzie miła, troskliwa, czy szybko się w niej zakocham? Czy po tym jak pójdziemy do łóżka, to natychmiast wszystko się przełączy na następną? Ile ich jeszcze będzie? Stawiam kołnierz płaszcza i wsuwam dłonie do kieszeni. Idę wolno szarym chodnikiem, z daleka omijam kawiarnie i słyszę z oddali jakieś nawoływanie przez megafon. Znów jakaś manifestacja, normalka. Dręczy mnie parszywa pogoda. Jestem coraz bliżej i megafon coraz głośniejszy, rozpoznaję pojedyncze słowa.

– …tchórzliwej ucieczce z sali plenarnej…

Ile można tej polityki? Myślę sobie, że żaden obuwniczy biznes nie dorówna sprytowi, z jakim politycy wszystkich stronnictw dbają o zainteresowanie i zaangażowanie w ruch swojego interesu dobrowolnych tłumów. Wszyscy ci protestujący ludzie to jedna wielka kampania reklamowa. Oni myślą oczywiście inaczej, że mają na coś wpływ, że mogą być karzącą dłonią w rękawie demokracji, a tymczasem utwierdzają jedynie polityków w mylnym przekonaniu, że ci są potrzebni. Świat zaczyna drżeć i falować. Błyskawicznie wracam myślami do miasta, do szarego chodnika, którym brnę przed siebie w kierunku megafonu.

– … trzydziestu dziewięciu posłów opozycji.

Może będzie za rogiem? Skręcę za ten budynek i będzie tam stała… Albo nie, będzie szła w moim kierunku i wpadniemy na siebie, w siebie i od tego momentu będzie nam zależeć. Zamykam oczy i skręcam za gmach, skąd dobiega pogłos megafonu. Musi tu być, niech wpadnie na mnie, niech to się już zacznie, niech to się już skończy.

Uderzam w kogoś, zataczamy się razem i przewracamy. Otwieram oczy i widzę ją. Zwykła, piegowata, wyraźnie wkurwiona.

– Panie, co jest? Zwariował pan? To jest napaść! Trzymajcie go!

Nade mną parasole, bardzo dużo parasoli i wściekłe kobiety, wszystkie idealne. Wyciągają ręce i szarpią mnie na lewo, na prawo.

– Puść ją, zboczeńcu.

Depczą po mnie,gryzą i drapią. Zaczynam się zastanawiać, czy nie trafiłem do Markowego koszmaru, niekontrolowanego i kończącego się tragicznie. Czy jest szansa się z niego wydostać? Mam też poważne wątpliwości, czy kobieta, na której leżę, to ta, z którą przyjdzie mi spędzić kilka miłych chwil. Puszczam ją, wyrywa się i spluwa mi w twarz. Inne mnie kopią, chwytają i przeciągają na stronę.

– Pod scenę go dawaj – krzyczy najbardziej aktywna – pod scenę, bo jeszcze policja go nam zabierze. Wciągają mnie i przypinają plastikowymi paskami ręce do rusztowania.

– Mój nadgarstek… – syczę z bólu, bo zaciągają opaskę do oporu.

– Niedługo nie będzie ci potrzebny – rzuca mi ta najbardziej aktywna wściekle w twarz, a później nachyla się i mówi wyraźniej. – Ja się z tobę policzę, zboczeńcu, skurwysynie jeden. Poczekaj tu tylko na mnie chwilę.

Nie mam siły jej tłumaczyć, że niczego nie widziałem, że nie tak miało być, że szukam swojej idealnej. Marek przecież przeżył w jednym kawałku. Wszystko powinno się dobrze skończyć. Kobieta szarpie mnie za włosy i odchodzi energicznie, wyrzucając z siebie stos kolejnych przekleństw, a mnie dopadają czarne myśli. Kurczę, nie mam co do tego kawałka pewności. Przecież w spodnie mu nie zaglądałem. Próbuję się uwolnić, ale paski trzymają mocno. Na górze zaczyna się przemówienie. Megafon wibruje mi w uszach. W tym samym momencie pod rusztowanie wchodzi jakaś młoda dziewczyna.

– Dzień dobry – mówi i siada obok.

– Dzień dobry – odpowiadam. – A pani…?

– Mam pana pilnować… – mówi niepewnie.

– Pilnować żebym…?

– Żeby pan nie umarł, chyba…

Więc niczego nie widziała, nic nie wie. To moja szansa – stwierdzam i postanawiam ją wykorzystać.

– Proszę – mówię słabym głosem – zaczepiłem się i nie mogę się uwolnić.

Patrzy uważnie, ale próbuje mi pomóc i mocuje się z opaską.

– Nic z tego – mówi – trzyma za mocno.

– Coś na pewno można zrobić, przecież krew mi do dłoni nie dopływa, na pewno je stracę. – Szamoczę się bezradnie, a w oczach mam łzy. Na dodatek moje palce robią się trupio blade, zupełnie jak jej twarz. Wpada w końcu na jakiś pomysł i znika, wychodząc spod rusztowania. Po chwili wraca z nożyczkami do paznokci i próbując przeciąć opaski, rani mnie w skórę.

– O Jezu, przepraszam…

– Nic się nie stało – odpowiadam z ulgą, bo jedna opaska już puściła. – Uratowała mi pani życie.

– Jest pan bardzo miły.

Chwytam ją za rękę i wyciągam w tłum parasoli.

– Jeszcze raz dziękuję – mówię i słyszę, że megafon umilkł, pora się zmywać.

Rzucam się w tłum i przemieszczam w kierunku znajomego budynku. Skręcam za jego ścianą i jestem bezpieczny. Jeszcze dwie ulice i moje mieszkanie. Nie oglądam się za siebie tylko idę, niemal biegnę. Dopasowuję klucz do zamka i pcham drzwi. Nie przekraczem jednak progu. Czuję, że stoi za mną. To ona. Ta moja kolejna idealna. Odwracam się i widzę tę młodą, która mnie uwolniła.

– A ty co tu robisz? – Pytam zaskoczony i wystraszony, bo zdaje sobie sprawę, że teraz wie, gdzie mieszkam.

– Pilnuję pana.

Nie wygląda, jakby miała odpuścić. Rozglądam się nerwowo po ulicy, bo znów słychać megafon i to coraz głośniej.

– Chodź do środka.

Wchodzi i zamykam drzwi. Dopiero w mieszkaniu robię się mniej spięty. Drzwi przecież nie wyważą. Podchodzę do okna, ale jest tak brudne, że nie widać ulicy.

– Czego się napijesz? – pytam.

– Coli.

– Jasne – mówię i nagle mnie oświeca, że może być niepełnoletnia.

– Ile masz lat?

– Osiemnaście i pół.

Podaję jej wódkę z colą. Wącha i odstawia na stolik.

– Chcesz mnie upić?

– No co ty? Chcę się odwdzięczyć.

Uśmiecha się i sięga po kieliszek.

– Jesteś bardzo ładna – przyznaję.

Rozmawiamy. Jest miło, nawet bardzo. Ja też się jej podobam. Przesiadam się bliżej, a ona odkłada kieliszek i odwraca do mnie. Patrzy na moje usta, a jej twarz mówi: …i co teraz? Wygląda na to, że przecieram właśnie szlak. Ta młoda istota nie ma żadnego doświadczenia. Z pewnością wielu rzeczy się nasłuchała, może nawet naoglądała. Pocałunek, który odkładam na później, dręczy nas oboje. Dotykam jej włosów, chowam kosmyk za ucho, a ona przymierza się jak do szeptu. Bezgłośna prośba o więcej. Karmię więc jej niecierpliwość, najpierw skąpo, niemal przypadkiem, później mocniej. Dając, biorę a ona, wdzięczna, chwyta, smakuje, doświadcza. Czas grzęźnie, a my w małym pokoju, między brudnymi oknami, uprawiamy pierwszą w życiu miłość.

Budzę się. Nie słychać już megafonu. Nie może być słychać, chyba że z innego protestu. Najwyższy czas na opozycyjne wystąpienie do opozycji. Minęło już przecież kilka dni. Niedługo skończą się ferie. Nie wiem, co z nami będzie. Przychodzi tu codziennie rano i robimy razem śniadanie, słuchamy muzyki, gapimy się w telewizor, spacerujemy, gdy zapada już zmrok i kochamy się do wieczora, ale po kolacji musi wracać do domu. Każdy dzień jest podobny, ale jest dobrze, nie chcę w tym nic zmieniać.

Całuję jej brzuch, a ona świruje.

Po chwili już zaprasza do siebie i kołyszemy się w rytmie, który lubimy najbardziej.

– Ożeń się ze mną – rzuca nagle bez ostrzeżenia. – Teraz, dzisiaj, proszę.

Patrzę na nią uważnie. Coś się musiało stać. Najgorsze jest to, że wcale nie mam ochoty jej odmówić. Zastanawiam się wprawdzie, co powiedzą jej rodzice i mam nadzieję, że nie są młodsi ode mnie.

– Znamy się niecałe dwa tygodnie.

– Nie ma to dla mnie znaczenia.

– Oszalałaś.

– Nie myślmy o tym.o prostu wyjdźmy i wróćmy już tak, żebym mogła u ciebie spać.

– To nie Vegas, nikt nam nie da dzisiaj ślubu. Dlaczego nagle zaczęło ci na tym zależeć? Czy jesteś…?

– Nie – przerywa, odwracając się – ale bardzo bym chciała.

Zapala mi się lampka ostrzegawcza. Kochamy się teraz jakoś inaczej, bardziej mechanicznie i ostrożnie., Przynajmniej ja jestem ostrożny, bo ona robi, co może, by mnie zaskoczyć. Nie pozwalam na to. Jest za młoda. Wyobrażam sobie, jak życie przecieka jej przez palce. Dom, szkoła i pieluchy. Nie pozwolę na to.

Obraz się trzęsie, świat faluje, skupiam się więc na niej, na tym, że się kochamy, obejmuję ją mocniej, ale to nie pomaga. Wszystko drży, dźwięk szumi, coś się psuje. Spogląda na mnie z przerażeniem, jakby widziała i słyszała to co ja. Przecież to niemożliwe!

– Słyszysz? – Krzyczy, a przeraźliwy pisk rozdziera przestrzeń naszego mieszkania.

Nie, to nie megafon, do środka wpada wiatr, smaga nasze nagie ciała zimnym jak lód deszczem. Spoglądam na brudne okna – są szczelnie zamknięte, drzwi również. Świat się trzęsie, ale nic nie rozsypuje, nie przewraca. Tylko ona… Zrywa się z łóżka, chwyta za głowę i biega po całym mieszkaniu, przerażona tym, co się dzieje.

Rzucam się, by ją uspokoić, chociaż jej wcale tu nie ma, jest tylko wspomnieniem w głowie mojego przyjaciela. Dopadam ją, przewracamy się na podłogę, chwytam za ręce i próbuję uspokoić. Wszystko wkoło nas wiruje i przekształca się w gęstą mgłę.

– Patrz, co się dzieje? Nie widzisz tego?!

Jej krzyk mrozi mi serce… Dlaczego musi tak cierpieć?

– To nic… – mówię. – Uspokój się, zaraz będzie po wszystkim. Zaraz…

– Spokojnie, spokojnie… – rozpoznałem głos Stefana.

Nie miałem już na głowie hełmu i to jego trzymałem za ręce, co najwyraźniej mu się podobało. Puściłem go i podniosłem się z leżanki. Stefan jednak powstrzymał mnie ręką.

– Poleż jeszcze chwilę. Minie dobre pół godziny, zanim całkowicie dojdziesz do siebie.

Miałem ochotę dać mu w mordę. Po chwili jednak dotarło do mnie, że to wszystko działo się tylko w moim mózgu, że młodej nie ma i nigdy nie było, przynajmniej nie takiej, która sypiała ze mną. Była inna i robiła to z Markiem. Miałem mętlik w głowie, zamknąłem oczy i zgodnie z radą, powoli wracałem do siebie.

Po wyjściu z gabinetu usiadłem w salonie i zrobiłem sobie kawę. Chwilę później do pomieszczenia weszła Zuzanna. Przysiadła się, ale nic nie mówiła, tylko mnie obserwowała. Chyba widziała, że nie mam ochoty na rozmowę ani kolejną randkę. Miałem zjebany dzień i nie wiedziałem, czy jutro coś się zmieni.

– Ja też jestem po – odezwała się w końcu. – Przeżyłam podróż wspomnieniami przypadkowej osoby, całkiem sobie obcej. Zaraz po wszystkim myślałam, że się zabiję. Szybko mi przeszło.

– Muszę przyznać, że robi to wrażenie. – Zdobyłem się w końcu na opinię, bo przecież po nią przyszła. – Przed chwilą spędziłem życie w alternatywnym świecie.

– I wszystko w piętnaście minut. Nie jesteś zmęczony?

– Nie – odpowiedziałem, zdając sobie sprawę, że nie wyglądam dobrze. – Raczej smutny.

– To naturalne. Przez ostatni kwadrans twój mózg pracował na pełnych obrotach. Musisz odpocząć.

– Nie. – Zdałem sobie sprawę, że najgorsze, co mogę teraz zrobić, to zająć się rozpamiętywaniem. – Chcę ją poznać.

– Kogo? – zdumiała się.

– Temptation, oczywiście.

– Zuch chłopak. – Popatrzyła na mnie zadowolona – Cieszę się, że tak szybko się ogarnąłeś. Marek mówił, że masz silną osobowość, to się przyda. Temptation jest wyjątkowa.

– Produkujecie same kobiety?

Zuzanna wybuchnęła śmiechem.

– Jest dokładnie odwrotnie.

– Nie rozumiem.

– Jak dotąd produkowaliśmy samych mężczyzn. Kobiety… to dzieła sztuki, nie da się ich odwzorowywać masowo.

– Jak to możliwe? Cały czas mówi się tylko o fembotach, tylko z nimi jest kojarzony Realbotix.

– Jedno się mówi, a drugie robi. Mężczyźni są o wiele łatwiejsi. Znacznie prościej ich wykonać, nie mówiąc już o świadomości. Produkujemy ich od dawna i właściwie cała seria sprowadza się do replikowania pierwszego modelu, który od razu zadziałał i do teraz się sprawdza. Aktualizujemy oczywiście w nich oprogramowanie, ale prawie nic się nie zmienia.

– W takim razie gdzie można zobaczyć tych wszystkich mężczyzn, skoro są produkowani seryjnie?

Zuzanna uśmiechnęła się tajemniczo, a mnie przypomniał się uśmiech super laski ze wspomnienia Marka, kiedy spytałem o jej imię.

– Jednego już poznałeś.

Zdębiałem.

– Jurek?

Zuzanna ponownie wybuchnęła śmiechem.

– Jurek jest programistą, ale to prawda, że jest bardziej sztuczny niż humanoidy, które programuje.

– Stefan! – Olśniło mnie.

– Zgadza się – potwierdziła.

– Myślałem, że jest gejem.

– Bo jest – odparła z zauważalnym rozdrażnieniem. – Wszyscy tacy wychodzą. Nie wiadomo czemu ciągną tylko do siebie, żadne aktualizacje nie pomagają.

– Może Jurek też jest gejem. – Zauważyłem, a Zuzanna się zamyśliła.

Znów zakręciło mi się w głowie. Wciąż czułem się dziwnie, miałem wrażenie, że w każdej chwili otoczenie drgnie, wszystko ruszy i przeistoczy się we mgłę, a ja poszybuję w nowe miejsce.

– Skąd wiecie, że Temptation jest heteroseksualna?

– A kto powiedział, że jest?

– Jestem beta testerem i mam to sprawdzić?

– Właśnie – potwierdziła. – Z Temptation od samego początku jest inaczej. Projekt niemal nas przerósł, dlatego wymyśliliśmy transmisję wspomnień, której przed chwilą doświadczyłeś. Nie będzie nic z tego pamiętać, ale na podstawie przeżyć Marka system zbudował podwaliny dla jej emocjonalności.

Kiwnąłem głową, że rozumiem, ale szczegóły już mnie nie obchodziły.

* * *

Kobieta w białej sukience była dziś jedyną klientką biura. Przeglądała kolorowe czasopisma i wyraźnie się denerwowała. Recepcjonistka zerkała na nią ukradkiem. Wcześniej podała jej zamówioną herbatę, a teraz dostrzegała, że przydałaby się jej rozmowa. Podeszła.

– Czy herbata pani smakowała? – zapytała tak uprzejmie, jak tylko potrafiła.

– O tak – odpowiedziała kobieta, podnosząc na nią oczy.

– To prezent na dzień kobiet, prawda? – Recepcjonistka wskazała ręką na ulotkę, którą kobieta nieustannie przyciskała do piersi.

– Tak. Zgodził się, by sprawić mi przyjemność i uratować nasze małżeństwo, bo wie pani, każdemu się może zdarzyć…

– Wiem – przerwała jej recepcjonistka – nie jest pani pierwsza. Mnie też się to przytrafiło.

– Naprawdę?

– Tak – uśmiechnęła się gorzko. – Zdradziłam męża pięć lat po ślubie. Szybko się dowiedział, bo nie potrafię kłamać.

– Ale zgodził się na terapię tożsamością?

– Z początku nie było łatwo, ale owszem, mam bogatych rodziców i to była jedyna szansa by uratować nasze małżeństwo. A pani?

Kobieta spuściła wzrok.

– Miałam romans z jego przyjacielem… z Markiem. Gdy się dowiedział wszystko się zmieniło. Rozumie pani? Mieszkaliśmy razem, a jakby go nie było. To jasne, że nie zrobił afery, nie chciał wstydu, ale ja umierałam przy nim z samotności. Powiedziałam mu, że rozwiedziemy się z mojej winy, że się przyznam. Nie chciał, więc to była jedyna szansa na uratowanie wszystkiego, tyle że nie było nas na nią stać. Okazało się, że oszczędzał dwa lata i teraz zgodził się na to dla mnie, specjalnie w dzień kobiet.

– Dobry człowiek.

– To prawda. Już więcej go nie zawiodę.

– Mieszkanie gotowe?

– Tak, zdjęcia usunięte, wspomnienia wymazane, znajomi… zapomnieni. Przeprowadziłam się i nowe mieszkanie urządziłam całkowicie inaczej.

– Na pewno mu się spodoba.

– Mam taką nadzieję. Mimo wszystko ciężko uwierzyć, że może się zakochać we mnie ponownie.

– Może być pani spokojna. Wciąż to oglądam.

Recepcjonistka wróciła do swojego biurka i pochyliła się nad ekranem komputera.

– Pani ma na imię Barbara?

– Nie… znaczy się, teraz tak, oczywiście.

– Ciężko się przyzwyczaić, prawda?

– Tak. Wciąż się zapominam.

– Dostałam właśnie informację, że pani mąż się wybudził i za godzinę będzie go pani mogła spotkać w jednej z naszych kawiarni. Wydrukuję zaraz pani szczegółowe dane.

– Okropnie się denerwuję.

– Nic w tym dziwnego. – Recepcjonistka uśmiechnęła się szczerze. – W końcu to pierwsza randka, na niej zawsze musimy wypaść idealnie.

* * *

Wchodzę do wskazanej mi kawiarni. Zapach ciast, cicho puszczona muzyka, a przy stolikach gwar rozmów. Każdy jest czymś zajęty, oprócz niej. To musi być ona. Wygląda, jakby właśnie na mnie czekała. Jeszcze mnie nie dostrzega. Spogląda przez okno, poprawia bluzkę. Nigdy bym nie powiedział, że jest… inna.

Idealnie się do mnie uśmiecha i wygląda na szczęśliwą. Wciąż zastanawiam się, jak to w ogóle możliwe. Siedzimy i rozmawiamy jak gdyby nigdy nic, o tylu rzeczach, jakbyśmy się znali przez lata. Słońce wdziera się siłą przez okna kawiarni. Nie sposób tak siedzieć. Wychodzimy na spacer, mijają nas ludzie nieświadomi, że idziemy pod rękę, że testuję beta wersję na resztę swojego życia. Barbara to cudowne imię, dla kobiety idealne. Dla idealnej kobiety. Nagle, wśród spacerujących obok ludzi, między dziesiątkami mijających nas twarzy, dostrzegam tę jedną, której wciąż nie potrafię zapomnieć. Jest dobrze, ale chce mi się to wszystko rzucić, przerwać cały program i pobiec właśnie za nią, za mirażem, za wspomnieniem. Jakbym mógł zamalować w pamięci gest przerażenia, którym mnie pożegnała. Barbara idzie obok mnie. Jest ładna, zgrabna, porusza się idealnie, moja przyszłość.

Nie jestem pewny, a już zniknęła… Młoda, niespełna dziewiętnastoletnia dziewczyna uśmiechnęła się do mnie, jakby mogła mnie pamiętać…


Utwór chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie w całości lub fragmentach bez zgody autora zabronione.

Czytelniku, chętnie zamieścimy dobre opowiadania erotyczne na Najlepszej Erotyce. Jeśli stworzyłeś dzieło, które ma nie mniej niż 2000 słów, zawiera ciekawą historię i napisane jest w dobrym stylu, wejdź na nasz formularz i wyślij je do nas. Każdy tekst, który przypadnie do gustu Redakcji Najlepszej Erotyki, zostanie opublikowany, a autor dostanie od nas propozycję współpracy.

 

Przeczytałeś? Oceń tekst!

Tagi:
Komentarze

Jinnie, wspinasz się w moim rankingu autorów. Dobre opowiadanie.

Tyle tutaj różności, że chyba każdy znajdzie coś co go dotknie w głębi. W moim przypadku to jest:

“Biała koperta i list z czerwoną pieczątką. Stypendium za granicą i pustka w mieszkaniu. Wyjeżdża, całuje i wyjeżdża, znika na zawsze, bez żalu, raczej z nadzieją na przyszłość. Lepszą. Życie to teatr, a aktorzy wciąż zmieniają role.” – prosto w serce. A ona bez żalu. Z nadzieją na lepszą… Auć.

Przyznam, że zastanawiają mnie intencje autora publikującego podobny tekst w Dniu Kobiet… Bynajmniej nie wątpię, że każda z nas jest dość idealna, żeby iść z nią do łóżka, ale czyżby żadna nie była dość wyjątkowa, żeby związać się z nią na dłużej?

Opowiadanie idealne.
Było nawet “ruchać”, choć nie w kontekście, który by mi się spodobał.

Nie wiem jak Ania odczytała intencje Autora, ale dla mnie nie ma w tym tekście złośliwości. Raczej przemożny smutek i odwieczne pragnienie każdego, by miłość, która się przytrafia była prawdziwa. Trwała, wspaniała, obezwładniająca. Rzeczywista, a jakby utkana z marzeń.

Dużo zdań perełek. Nawet całych akapitów. Widać, że Autor starał się stworzyć coś co zapadnie w pamięć, na dłużej niż pięć minut. Według mnie z sukcesem.

Fabularnie – doskonała konstrukcja.

W opowiadaniu czuję cień Magellana, ale to chyba naturalne. Trudno uciec od tego, co głęboko.

Gratuluję,
D.

Autor za bardzo zasugerował się 15 minutami.
Upchane w sesję tyle zdarzeń potraktowanych nader skrótowo, że mimo ciekawego języka, cała sesja zaczyna nudzić. Błąd kardynalny. Nie dałem rady doczytać do końca, mimo że pewnie warto.
W 15 minut można upchnąć pół powieści, zakładając relatywizm poczucia czasu w trakcie sesji. A ja bym pewnie zamieścił kilka, może trzy rozbudowane epizody, podając na wstępie bądź końcu, że było wiele innych. Te epizody musiałyby być bardzo charakterystyczne, drastycznie różne od siebie.
W drobiazgi nie wchodzę, a tych jest trochę. Ździebko niedopracowany prolog w Polsce to przykład.
Uśmiechy,
Karel

Pomysł fabularny bardzo ciekawy, zwroty akcji, puenta. Podzielę natomiast opinię Karela o zbytnim rozbudowaniu “sesji”. Ten fragment można by bez szkody dla opowiadania skrócić, nasycając go mocno zaakcentowaną treścią. Tekst na pewno pozostanie jednak w pamięci i już choćby z tego powodu autorowi należą się szczere gratulacje.

Napisz komentarz